Aknīstē izskanējis starptautisks folkloras festivāls “Atklāj Sēlijas mantojumu”.

Aknīstē izskanējis starptautisks folkloras festivāls “Atklāj Sēlijas mantojumu”.

Fotogalerija

17. augusta diena Aknīstē tika aizvadīta Sēlijas zīmē. Tas liecina, ka sēļi ir stipra tauta, jo folklora, tradīcijas, valoda ir tautas dzīvības pazīme.

Šogad Aknīstes novada pašvaldība piedalījās Zemgales plānošanas reģiona izsludinātajā Valsts Kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas “Atbalsts kultūras programmām reģionos” Latvijas Valsts mežu finansētās Zemgales Kultūras programmas – 2019 projektu konkursā. Projekts par folkloras festivālu Aknīstē tika atbalstīts, iegūstot 1000 eiro lielu līdzfinansējumu.

Rīts sākās ar lekciju par sēļu arheoloģisko tērpu.To vadīja Anda Svarāne no amatniecība centra “Rūme” Zasā. Bija apskatāms gan sieviešu, gan vīriešu tautastērps, ko papildināja interesants stāstījums par katru tautastērpa detaļu – senie tērpu elementu nosaukumi, darināšanas noslēpumi, nēsāšanas tradīcijas.

  1. siltajam un saulainajam laikam, Dienvidsusējas krastā notika meistarklase par sēļu dziedājumiem. Tradicionālās dziedāšanas kopas “Saucējas” spēcīgās balsis pieskandināja tuvāko apkārtni. Ivetas Tāles vadībā sēliskais dziedāšanas stils un tehnika tika mācīta arī nodarbības apmeklētājiem.

Ikvienam novadam piemīt savas ēšanas tradīcijas, ēdieni un to gatavošanas rituāli. Sēlijas kulinārā mantojuma noslēpumus atklāja Rita Skrejāne no viesu nama “Gulbji”. Degustācijai galdā tika celts siers, kabači medus marinādē, gurķīši ar medu un vēl daudzi citi gardumi. Pieredzes bagātā saimniece neskopojās ar ēdienu gatavošanas receptēm un daudzu gadu garumā iegūto amata prasmi.

Lekciju cikla noslēgumā Jānis Dzimtais no Viesītes muzeja “Sēlija”stāstīja par Augšzemes etnogrāfisko tautastērpu. Prezentācijā tika parādītas atšķirības Sēlijas novadu tautastērpos. Tika debatēts par galvassegu nēsāšanu, lakatu siešanu, ņieburiem un vestēm.

Festivāla kulminācija bija svētku koncerts. Tajā piedalījās ne tikai sēļi no Latvijas folkloras kopām, bet arī sēļi no Lietuvas – lauku kapella “Jadupela”, folkloras ansamblis “Saulala” un tautas muzikanti Vytautas un Petras.

Koncertu atklāja Latvijas kultūras akadēmijas tradicionālās dziedāšanas kopa “Saucējas”. Koncerta piedalījās Bebrenes folkloras kopa “Ritam”, Aknīstes novada tradīciju kopa “Čukurs”, Rubenes kultūras nama folkloras kopa “Kāre”, ar dančiem papildinot dziedājumu uzstājās folkloras deju kopa “Dandari” un “Skaņumājas” muzikanti.

Pēc koncerta visi pasākuma apmeklētāji tika iesaistīti tradicionālajos latvju dančos.

Projekta vadītāja L. Prande